close
متخصص ارتودنسی
مرگ
به سنگر قافله ی صبر و بصیرت خوش آمدید - - - امام خامنه ای: خود را برای جهاد در فضای مجازی آماده کنید - - - منتظر نظرات شما هستیم
نوشته شده توسط : جــهاد

زیارت از جمله آداب و از مستحبات مؤکدی است که در روایات بسیار در مورد آن آمده است. تا جایی که در روایات معتبر در باب زیارت قبر مطهر سیدالشهدا علیه السلام داریم که "تمام گناهان زائر ابی عبدالله  آمرزیده می شود"(1) یا در حدیثی از قول امام رضا علیه السلام داریم که ایشان فرمودند: " هرکس یک بار به زیارت من بیاید، من سه بار به دیدار آن می آیم". با توجه به مطلب فوق، بدیهی ست که بحث زیارت معصومین علیهم السلام،از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است و زائران ثواب بسیاری کسب خواهند کرد. اما متاسفانه همین زیارت ها گاه نه تنها باعث ثواب نمی شود بلکه شاید نتیجه ی عکس بدهد و آن اجر و ثوابی که مختص زائر است از بین می رود. در این یادداشت، قصد داریم به چند مورد اشاره کنیم تا بلکه با خواندن و رعایت کردن آن در سفرهای زیارتی آتی،بتوان بهره کافی و وافی را از محضر امامان و امامزادگان برد:

آسیب شناسی زیارت ما

1 شاید همه اینگونه نباشند ولی یقینا افرادی -هرچند اندک-  هستند که برای رضای خدا و به نیت زیارت به اماکن مقدس نروند.مثلا فردی برای ریا و خودنمایی و اینکه قبل از نامش پسوند " حاج ... " و یا " کربلایی .... " قرار بگیرد، به زیارت می روند. البته در این مورد فقط ذات مقدس الهی میتواند قضاوت صحیحی بکند و ما فقط احتمال چنین کاری را می دهیم. یا افرادی هستند که از یک ماه قبل از سفر، به طرق گوناگون و با کنایه ها و جملاتی در تریبون های مختلف، اعلام میکنند که بطور مثال "مسافر حرم مطهر سیدالشهدا هستم" اگر نیت خدایی و فقط به عشق و زیارت معصوم است این کارها لزومی ندارد.

2 آسیب بعدی که به جرئت میتوان گفت گریبان گیر 99 درصد زائران بوده و میشود، موضوع خرید و سوغات و بازار است و جای تأسف زمانیست که زائران حریم امن الهی و مدینه نبوی اقدام به چنین کاری میکنند. اگر این هزینه ها در جیب هموطنان و هم مذهبان خودمان برود مشکلی ندارد اما زمانیکه تمام این هزینه ها مستقیما در جیب رژیم نحس آل سعود و فرقه ضاله وهابیت که دشمن علی و آل علی ست می رود و آنها هم از هر چه دارند برای سرکوبی و قتل و غارت شیعیان کم نمی گذارند، این خود نوعی آسیب جدی است. سعی کنیم اگر ان شاءالله خودمان به سرزمین مکه و مدینه مشرف شدیم از خرید هرگونه سوغات از دست وهابی های ملعون خودداری کنیم و اگر از اقوام قصد تشرف داشتند، آنها را مطلع کنیم.

3 این مورد بیشتر در حرم مطهر امام رضا و حضرت معصومه سلام الله علیهم شابع است و هر روز و هر شب اتفاق می افتد و آن هم اینکه وحدت و همبستگی در صفوف نماز جماعت بخاطر اندک دقایقی رسیدن سریعتر به مضجع مطهر، از بین می رود. مشاهده شده زائران مسافر در صف های نماز جماعت می ایستند و به یکباره نماز خود را تمام و صف را ترک میکنند تا سریعتر به ضریح برسند و کنار آن خلوت تر باشد. سوال اینجاست که حرمت نماز که سیدالشهدا برای آن به شهادت رسید بالاتر است یا رساندن دست به ضریح ؟ حال حواس پرتی ای که هنگام راه رفتن از بین صفوف و شوت کردن مهر های دیگران اتفاق می افتد، بماند !

4 عشق به امام وصف ناشدنی است. فرقی هم ندارد زائر کدام امام یا امامزاده هستیم چون "کُلُهُم نُور واحِد".این همان عشقی ست که از هزاران کیلومتر و از راه های دور و نزدیک با سختی ها و خستگی های فراوان مسیر، عشاق را به آنجا می کشاند. هرکسی دعوت نمی شود و چه بسا کسانی که در جوار حرم رضوی یا حسینی هستند و تا به حال سعادت زیارت نداشتند. پس باید به گونه ای رفتار کرد که زینت این خاندان باشیم نه مایه خفت و ننگ. قال الصادق علیه السلام:" کونوا لنا زینا ولا تکونوا لنا شینا" برای ما زینت باشید نه مایه ننگ.(2) مخاطب این سخنم با زائرانیست که علی رغم عشق شدیدی که به امام خود دارند اما گاه رفتارهایی خصوصا در نزدیکی های ضریح های مطهر انجام می دهند که شایسته هیچ شیعه ای نیست. بطور مثال هل دادن های بی مورد برای رسیدن دست به ضریح،چسبیدن به ضریح تا مرز 15 دقیقه،داد و بیداد کردن های بی مورد بجای گفتن اذکار مقدس، مسدود کردن راه عبوری زائران با خواندن دعا و نماز درست در مسیر ورودی و خروجی به ضریح و - نعوذ بالله- گاها مشاهده شده از ضریح بعنوان نردبان !! استفاده کرده و از آن بالا میروند تا دستشان به جاهای بالاتر نیز بخورد. این رفتارها در شأن یک زائر نخواهد بود.

5  آخرین مورد نیز که باز هم فقط در حرم امام رضا و خواهرشان صورت میگیرد و در عتبات عالیات با توجه به سیاستی که دارند و بسیار بجاست اتفاق نمی افتد، آوردن تلفن همراه و تبلت و دوربین به داخل حرم است. این کار زائران را از محضر نورانی و مبارک امام دور و سرگرم دنیا می کند. از گرفتن عکس های دسته جمعی، سلفی،تکی،افقی،عمودی،پانورما،احساسی،نشسته و سرپا گرفته تا بازی کردن و سرگرم شدن به شبکه های اجتماعی و ...شاید بعضی ها حرم را با آتلیه عکاسی یا گیم نت اشتباه گرفته باشند یا حرم وسیله ای باشد برای خودنمایی و کلاس گذاشتن که متاسفانه روز بروز در حال بدتر شدن است."حرم مطهر امام رضا همین الان یهویی" کار بجایی رسیده که راه عبور زائران را در مقابل ضریح می بندد تا عکس سلفی از خود بیندازد. اینها آسیب است. بجای استفاده از امام، سرگرم به چه چیزها شده ایم. ای کاش تولیت آستان قدس رضوی و حضرت معصومه هم تدابیری برای عدم ورود تلفن همراه اتخاذ کنند تا شاید بتوان برای دقایقی هم که شده، فقط به فکر امامان باشیم.

ان شاءالله روزی برسد که چهار امام معصوم غریب و مظلوم و مدفون ما در بقیع هم صاحب صحن و سرا شوند

آخر یه روز شیعه برات حرم می سازه/ حرم برای تو شه کرم میسازه

پیشکشی تقدیم به ساحت غریب ترین امام: حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام

 

منابع:

(1): کامل الزیارت ص 132

(2): مشکاةالانوار ص 67:: موضوعات مرتبط: عکــس و پوســتر مذهبی , حـجـاب و عــفـاف , شهدا , مرگ ,
:: بازدید از این مطلب : 121
|
امتیاز مطلب : 5
|
تعداد امتیازدهندگان : 5
|
مجموع امتیاز : 17
تاریخ انتشار : دوشنبه 23 شهريور 1394 | نظرات ()